A Brookhaveni Nemzeti Laboratórium (BNL), a CERN amerikai párja üzemelteti a Relativisztikus Nehézion-ütköztető (RHIC) berendezést. Az utóbbi idők két fontos felfedezéséről adtak most ki sajtóközleményt.
- Egyrészt megtudhatjuk, hogy legalább négybillió Celsius-fokos az Univerzum ősanyaga.
magyarul (cernblog)
angolul (bnl) - Másrészt kiderül, hogy az őslevesében olyan buborékok keletkeznek, ahol a természetre jellemző alapvető szimmetria sérül.
magyarul (cernblog)
angolul (bnl)
Update 2010. március 4.:
MTA-hír: Megmérték a legforróbb anyag hőmérsékletét
Itt pedig egy rövid ismertető videó:
A hőmérsékletet egyébként az úgynevezett direkt fotonok segítségével mérték meg, vagyis a keletkező anyagból közvetlenül érkező hőmérsékleti sugárzást, ezt a -persze nem szemmel látható tartományban észlelhető- "izzást" nézték. Ehhez a méréshez több blogtárs is hozzájárult :) .
Miről is van szó?
kicsit szakmaibb válasz bela++ kérdéséreEgyebkent van ertelme az osrobbanas elotti kvark-levesnek a homersekleterol beszelni? Marmint van statisztikus fizikai analogia a fekete-testbol ismert kvantumos homersekleti sugarzas es a kvark szinten keletkezett fotonok 'homersekleti sugarzasa' kozott? Ha jol emlekszem a homerseklet az kb. ahol a maximuma van a kisugarzott foton energiaspektrumnak (ill. parametere az eloszlasnak). Ugyanigy hatarozzatok meg a kvark-leves homersekletet is? Vagy ez egy masfajta homersekleti model?
Ez elég jó kérdés, és én valszg. nem tudok rá elég jól válaszolni. A fotonoknak kicsit utánamentem azért. Előrebocsájtva: BTS említette, hogy könyvet ír "Is There a Temperature?" címmel :) . Mindenesetre egy változó rendszerben is lehet lokális hőmérséklet, ha van róla valami (mondjuk hidrodinamikai) modelled.
A Maxwell-Boltzmann eloszlás két részből áll: van a hatványfüggvényes felfutás, meg az exponenciális levágás. Mindkettőben paraméter a T, de nekünk a levágás tartománya az érdekes, ahol a slope parameter ~1/T lesz. Ez az, amit a spektrumon keresztül el tudunk érni. A hadronok spektrumában az inverz slope 170MeV körül van, ami lényegében a fázisátalakulás hőmérséklete (ld. még Haggedorn-hőmérséklet).
A fotonokban pont az a poén, hogy korábbról is hoznak infót, tehát miután a kihajigálod a nem odavaló járulékokat (hadronbomlás, kemény folyamatok stb.*), azután elvileg ott marad a különböző időpillanatokból származó sok termális fotonspektrum egymás hátán felösszegződve. Ennek van egy globális slope-ja, valahol 220MeV körül, ha jól rémlik. Namost ebből modellek segítségével tudod visszafejteni az időfüggő spektrumot. Ezt különböző modellekre megjátszva az jön ki, hogy a trutyi kezdetben legalább 300MeV-es hőmérsékletű volt. (Sok modell ennél lényegesen többet mond.) Szóval modellfüggés van, de ez jóval "igazibb" kisérleti adat, mintha csak egy hidromodell alapján mondanál egy számot a hőmérsékletre. Elvileg erről szól a közlemény.
---
* a közvetlen fotonazonosítás az óriási háttér miatt kis impulzusnál nem igazán járható út (erről tudna néhány blogtárs mesélni), itt leptonpárok mérésével a gamma->ee virtuális (kvázivalós) fotonok spektrumát nézve egészítették ki a spektrumot.
Utolsó kommentek