Kocka posztot asszem még nem írtam, anyázós-geekeset meg főleg nem, de most nem nagyon félek attól, hogy csúnyán belerondítok a blog pörgésébe, szóval ehun e.
Tegnapig Ubuntu 9.04 Jaunty volt a gépemen. Volt vele egy-két apróbb gond, amit nem tudtam meghegeszteni, pl. a beállításoktól függetlenül a Skype annyira visszhangos volt, hogy ha konferenciát tartottunk, mindig ki kellett húznom a mikrofont, hogy ne vágja tönkre az egész beszélgetést. Kijött a Karmic (9.10), igértek minden földi jót, hát gondoltam, váltok arra. Nem kellett volna.
Újraindulás után a gép meghalt tök sötét képernyővel, csak a caps lock villogott ütemesen. Végül a korábbi kernellel sikerült rávenni, hogy legalább "csökkentett" módban magához térjen, és kiderítettem, hogy Toshibáknál ez a helyzet, kapcsoljam ki az ACPI-t, és akkor jó lesz. Tényleg felbootol a gép, mondjuk elég bűnronda a bejelentkező képernyő, de kit érdekel. Na de ha nincs ACPI, az magyarul azt jelenti, hogy a laptopot éppen csak hordozható gépként nem tudom használni, mert nincs CPU-frekvencia szabályozás, nincs fényerő-letekerés, sem vinyó- és ventilátorfordulatszám-szabályozás, Ja, és természetesen Standby sincsen. Ha megnyomom a (közvetlenül a billentyűzet melletti) póver gombot, akkor úgy elveszi az áramot, mint amikor a desktop gép dugóját kitéped a falból. Igen, találtam kernel patch-et a neten, de most rohadtul nem olyan elfoglaltságokat terveztem magamnak, mint kernelfordítás.
A dolog úgy kezdődött, hogy még telepítés közben felsorolt egy csomó programot (pl. medibuntu cuccok), hogy akkor ezeket most legyakja, jó, majd ha akarom, visszarakhatom? Mondtam, jó. Mikor megpróbáltam visszatenni, egy progi nem ment fel, Utánanéztem, hát az egyik csomag nem önmagától függ? Sebaj.
Ja igen, apróság, hogy a telepítés közben felülnyom egy csomó konfig fájlt, már megint eltűntek a magyar betűim, most megint találhatom ki, hogy hogy kell úgy beállítani, hogy azért a menü nyelve ne magyarosodjon el.
Naszóval, bebútolt. A Skype-ot indítom. Hang helyett elviselhetetlen szörcsögés-csikorgás. Gondolom, hogy a pulseaudio a ludas, át kéne térni ALSA-ra. Igen ám, de azt kiszedték a Karmicból. A skype-ot lelövöm, leszedem, frissítem a medibuntu forráslista-fájlt, skype-ot visszateszem. Gyönyörűen működik. Legalább ez.
Zenehallgatás. A hangerőt a gépen lévő "potméterrel" nem tudom állítani mer' az má' digitális: impulzusokat küldözget az oprendszernek, ami viszont nem generál X-eseményeket, mert nincs ACPI. Állítom kézzel a progiban. Zene eltűnik, helyette szörcsögés-csikorgás. Pulseaudio újraindít. További progik kipróbál, többnyire mind csak szörcsög meg csikorog. Na hát leradíroztam a pulseaudiót, feltettem helyette az alsa-akármiket, esoundot. Működik (többnyire), de természetesen nem tudom a gnome-ban alapértelmezettnek beállítani, és a pulseaudio-val együtt minden hang-GUI eltűnt. Úgyhogy most ott tartok, hogy a csili-vili vindózpótlóban ha elkezd mondjuk üvölteni egy honlap, akkor
- nyitok egy terminált
- elindítom az alsamixert
- nyilakkal lenavigálom a hangerőt.
És tudom, hogy lehetne addig hackelni a rendszert, hogy végül minden patentul működjön. Dehát ha hackelni szeretnék, akkor még mindig gentoo-t használnék fvwm2-vel. Az Ubuntu állítólag emberbarát meg out-of-the-box meg mittoménmicsoda. És én meg is voltam vele elégedve - eddig.
Lehet, hogy lesz még ebből jó rendszer, de várni kell vele. Persze én vagyok a hülye, hogy váltottam...
Update:
Azóta megpeccseltem a kernelt, nem segített. Kijött a kernelfrissítés, nem gyógyult meg. Itt lett elegem, és adtam egy esélyt az OpenSusének a saját gépemen is. Mandrivát szerettem volna, de utánaolvastam, hogy az se komálja Toshibán az ACPI-t, szóval Suse lett. Javára legyen mondva, gyorsan felment, a hardveren alapvetően jól működik. KDE mellett döntöttem, ami asszem hiba volt, de akkor még azt hittem, hogy ráhúzom a Compizt. De nem. És a Susével is van bőven szívás:
- A konfig rendszer, a csomagkezelő tiszta káosz a Debian/Ubuntu vonalhoz képest. Az "egy kattintásos telepítés" ritkán annyi a valóságban.
- Kevés nekem fontos csomag van meg, pl. a ROOT-ot kézzel kellett fordítani
- Az ATI driver helyett generikus Radeon nem tudja az xgl-t, a "proprietary" meg egész egyszerűen nem működik. Próbáltam én mindenhogy, de nem... ez azt jelenti, hogy nincsen compiz, nem tudom beállítani a saját shortcutjaimat, és szívhatok a KDE szvsz. igen kretén kezelőfelületével. Pl. mi az, hogy nem tudok gyorsbillentyűvel workspace-t váltani? Ez azért kőkorszak... vagy én nézek el valamit?
Összefoglalva: az Ubuntu+gnome szerintem felhasználóbarátabb, kényelmesebb - lenne, ha menne a gépemen :(
Utolsó kommentek