Boldogok a sajtkészítők.
Nyilván nem szó szerint kell érteni, ugyanúgy vonatkozik bármely tejipari termék készítőire.
- Brian élete
Hát igen, már Brian is tudni vélte, én viszont nem tudom, hogy valóban boldogok, vagy épp az ellenkezője. Viszont szeretném megtudni. Na de kezdem az elején.
Mikor sajtot vásárolok a lakhelyemhez közeli "magyar üzletlánc" egyik boltjában, akkor jobbára az izgat, hogy A-trappistát vagy B-trappistát vegyem, és a döntésemet a külcsín (lévén belbecsről ezeknél a sajtoknál már hosszú ideje nem érdemes beszélni) és ár paraméterek mentén próbálom racionalizálni. Ám egy napon lehetett kapni C-trappistát is, ami import lengyel sajt volt, és árát tekintve kb 25%-kal a többi alatt. Máskor simán a magyar sajtok mellett döntök, de most az ár annyival kedvezőbb volt, hogy a lengyelt választottam. Nem is bántam meg. Otthon aznap Sajtot attem, így nagy betűvel. Finom ízletes sajt volt, ami cseppet sem emlékeztetett hazai trappistákra, amik lassan az ömlesztet sajt-párizsi-lőncshús termékvonal tagjai. Nem értettem, hogy hogyan lehet finomabb és olcsóbb valami, amit messzebbről kell hozni. De betudtam egyedi jelenségnek.
Másik alkalommal másik boltban a tejek között válogattam. Tejből általában azt a 2,8-ast veszem, amelyik a legolcsóbb, legyen az Tesco, Winny, CBA vagy épp sárkánytej. Viszzont megakadt a szemem egy 3,5-es tejen, ami ugyanabba az árkategóriába esett, mint a többi 2,8-as. Elolvastam a dobozát, tej volt benne, nem akart aznap este megromlani, szóval megvettem. Otthon aztán nézegettem a dobozt, és kdierült, hegy ez a tej, osztrák tehénből jött ki, és ez csak azért tűnt fel ilyen későn, mert sógor vette a fáradtságot, és magyarországon csomagolta, magyar nyelvű dobozba. Puff neki, még egy külföldi, amelyik olcsóbb és jobb, mint a hazai. Ekkor már sejtettem, hogy poszt lesz a dologból, de a végső lökést egy harmadik bolt adta meg.
Újabb bolt, ezúttal viszont semmi tejtermék nem volt benne, csak egy rádió, ami szólt. Arra lettem figyelmes, hogy valaki arról beszél, hogy mennyire nem helyes az import termékek vásárlása. A példázata a következő volt: esztergomi autógyári munkás beül a Suzukijába és kiautózik a hipermarketbe és megveszi a legolcsóbb import élelmiszert és hazamegy, hogy milyen okos volt. Ámde a szegény magyar termelő meg tönkremegy, mert senki nem vesz tőle tejet, sajtot. Ha meg tönkrement, nem vesz új Suzukit. És a gyári munkás azt veszi észre, hogy kirúgták az állásából. No, hát ezért nem éri meg mesterségesen olcsó import, sokszor silányabb minőségű élelmiszert vennünk. Legalábbis a rádió szerint.
Hát kedvem lett volna az illetőt képen röhögni, de nem volt kit, csak egy import rádió. Nekem olybá tűnik, hogy rég nem arról van szó, hogy a magyar jobb lenne, csak drágább, hanem egyszerűen semmilyen paraméterében nem versenyképes. Még egy olyan piacon se, ahol a szállítás költséges, hiszen hűtést igényel, illetve rövid ideig lehet csak rakátrozni a termékeket. Az viszont nagyon érdekelne, hogy miért van ez. Az osztrák/lengyel tehén/takarmány/munkaerő ennyivel olcsóbb lenne? Vagy ott az állam nagyobb támogatás ad a gazdáknak? Mert ha ez így van, akkor itthon bajban vannak a cowboyok. Vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy valóban költséges a tejtermékeket behozni az országba (néhány kivételtől eltekintve), és egy ilyen zárt piacon el tudják adni drágan a nem túl minőségi terméket is, mert megvesszük. Így meg akkor nagyobb a profitjuk. Esetleg valami harmadik magyarázat lehet a jelnségnek. Szóval tudja valaki, hogy boldogok itthon a sajtkészítőK vagy sem?
Utolsó kommentek